Життя в Польщі
Статус УКР чи Карта Побиту?
Польща однією з перших почала приймати українських біженців з початку повномасштабного вторгнення. Багато українських громадян проживають там уже понад 2 роки, отримуючи соціальну допомогу або працевлаштовуючись на загальних підставах. Статус тимчасового захисту «укр» дає різноманітні преференції, що дозволяють триматися на плаву в чужій країні. При цьому поступове зниження підтримки біженців, посилення правил перебування на території Польщі, підштовхує до перегляду свого соціального становища і подачі запиту на карту побиту.
У чому різниця між статусом УКР і картою побиту
Перетинаючи польський кордон як біженця, українські громадяни отримують статус тимчасового захисту «укр». Він передбачає широкі права і можливості, що слабо поступаються польському громадянству. Зокрема, вони стосуються дозволу на працевлаштування в будь-якій галузі, зокрема приватне підприємництво, незалежно від тривалості перебування в країні. При цьому у нього є такі обмеження, порівняно з картою побиту:
- обмежений період дії - до 30 вересня 2025 року, після чого примусово потрібно отримати карту побиту;
- обмеження на деякі види соціальних допомог;
- заборона на оформлення іпотеки;
- дозвіл на виїзд до шенгенської зони на період до 30 днів, на відміну від карти побиту, що передбачає поїздки до 90 або 180 днів.
Карта побиту дає набагато більше можливостей легалізації в країні, зокрема щодо навчання та роботи. Знайти хорошу роботу зі статусом «укр» можливо, але роботодавець має оформити запрошення на роботу та зареєструвати його в ужонді.
Соціальні пільги
Переходити на карту побиту не рекомендують тим, хто ще не знайшов гідну роботу в Польщі. На відміну від статусу тимчасового захисту, карта не дає права на будь-які пільги і, відповідно, соціальні виплати. Єдиний бонус - це право на безкоштовне медичне обслуговування за умови наявності страхового поліса. Його форма - обов'язкове чи добровільне страхування - не має значення. Для користування медичними послугами необхідно зареєструватися в місцевій системі медичного страхування і регулярно сплачувати страхові внески.
Статус «укр» передбачає такі види допомоги:
- безкоштовне тимчасове розміщення в пункті для біженців;
- повноцінне цілодобове харчування;
- психологічну допомогу.
Це оптимальні умови для старту в чужій країні. Проживаючи в пункті для біженців, можна шукати роботу, працевлаштовуватися, поступово покращуючи умови життя. Професійна діяльність або відкриття власного бізнесу дозволять претендувати на отримання посвідки на тимчасове проживання - карту побиту.
Читайте також: Медична допомога для українців у Польщі: як записатися до лікаря
Однозначної відповіді на запитання, який статус кращий, немає, оскільки вона залежить від конкретних умов перебування в Польщі, а також подальших планів. Громадянам, які хочуть там закріпитися, доцільно прагнути до отримання карти побиту. Якщо в найближчих планах повернення в Україну, можна до осені 2025 року користуватися привілеями статусу «укр».