Чи дає можливість тимчасовий захист вільно подорожувати, якщо дні безвізу закінчились

  • Листопад 04, 2024
Чи дає можливість тимчасовий захист вільно подорожувати, якщо дні безвізу закінчились

Безвізовий режим в'їзду до багатьох країн Європи для українців із 2022 року відіграв важливу роль. З його допомогою багато родин знайшли безпечний притулок за кордоном і отримали можливість налагодити своє життя. Питання перетину кордонів все ще актуальне для громадян у статусі тимчасового захисту. Його дію продовжили багато країн ЄС. Чи впливає він на можливість подорожувати Європою, і які зміни прогнозують у 2025 році, обговоримо у цьому матеріалі.

Статус тимчасового захисту у 2024 році

Українські біженці, потрапляючи до ЄС, набувають статусу тимчасового захисту, на підставі якого можуть легально проживати, користуватися медичними, освітніми послугами, працевлаштовуватися. Статус надається а 1 рік з можливістю пролонгації. У поточному періоді тимчасовий захист діє на початок березня 2025 року.
Згідно з чинними правилами, українські біженці можуть скористатися більшістю соціальних преференцій нарівні з громадянами Польщі. При цьому їм надається безкоштовне проживання у соціальному житлі з харчуванням, допомога благодійних організацій.

При цьому багато країн ретельно стежать за дотриманням норм поведінки біженців. Зокрема, вони можуть бути позбавлені статусу тимчасового захисту у разі тривалої відсутності країни перебування. Такі ризики загрожують людям, які залишають європейську країну на період понад 3 місяці.

Особливості безвізового режиму для українців у воєнний період

Оформлення статусу тимчасового захисту укр не впливає на умови безвізового режиму. Відповідно до них, громадяни України мають право вільного в'їзду до країн Шенгенської зони без додаткових дозвільних документів.

Правила безвізу передбачають право перебування в країнах Європи протягом 90 днів за кожні півроку. Щоб визначити доступні дні безвізу, можна скористатися онлайн-калькулятором Шенгену, розміщеним на інформаційному сайті ЄС. При підрахунку важливо пам'ятати, що період безвізу не обнулюється на початку календарного року, а розраховується у межах рухомого періоду 180 днів.

Безвізовий режим для українців у воєнний період

Особливості подорожей у режимі тимчасового захисту

Українським громадянам у статусі тимчасового захисту варто пам'ятати, що він не замінює Шенгенську візу. Статус дозволяє переміщатися Шенгенською зоною на короткі періоди до 90 днів. Щоб оселитися на тривалий період у новій країні Європи, особі потрібно оформити спеціальний дозвіл або новий статус тимчасового захисту. При цьому вид на тимчасове проживання в попередній країні анулюється. Про своє рішення переїхати слід заздалегідь повідомляти державні органи.

Якщо період безвізу (90 днів) вичерпано, необхідно виконати такі кроки:

  • оформити Шенгенську візу за стандартною процедурою;
  • продовжити тимчасовий захист;
  • перевірити правила перебування в країні призначення на сайтах міграційної служби та посольства, оскільки вони можуть відрізнятися у різних країнах Європи.

Зазначені процедури спрощені для українських біженців з урахуванням складного соціального стану, відсутності доступу до деяких документів та регулюючих органів. Більшість процесів можна дистанційно оформити в електронному режимі.

Право на подорожі безвізом дає біометричний паспорт. Якщо ж документ звичайного зразка, при в'їзді до Шенгенської зони прикордонна служба має видати короткострокову візу на 15 днів.

Наслідки прострочення безвізового режиму

Статус біженця не скасовує правила перетину європейського кордону. Українським громадянам рекомендують уважно стежити за дозволеним періодом перебування у Шенгені, а також своєчасно оновлювати статус тимчасового захисту. Порушення правил загрожує штрафами, складнощами при отриманні візи в перспективі аж до тимчасової заборони в'їзду до країн Шенгенської угоди.

З 2025 року запрацює нова електронна система припинення європейського кордону ETIAS. Оновлені правила стосуватимуться всіх громадян країн, які не входять до Шенгенської угоди. Згідно з ним, для отримання в'їзду до ЄС необхідно подати електронну заявку та сплатити разовий збір у розмірі 7 євро.

Читайте також: Найкращі країни Європи для працевлаштування українців

Наслідки прострочення безвізового режиму

Як подорожувати ЄС зі статусом польського тимчасового захисту

При виїзді з Польщі на термін понад 30 днів українець позбавляється тимчасового захисту «укр», причин для перебування в країні та всі пільги, допомога скасовується. Термін безкоштовного перебування у центрах тимчасового розміщення скоротиться до 120 днів. За їх закінченням доведеться частково оплачувати проживання: у період від 120 до 180 дня – у розмірі 50% загальної вартості, а понад 180 днів – покривати від 75% витрат на житло. Також поступово будуть скасовані соціальні пільги для українців – сімейна допомога, безкоштовна медицина та доступ до послуг освіти.

У Польщі можна проживати і без статусу «укр» – на підставі картки побуту, візи чи за умовами безвізу. Термін дії дозволу на даний момент продовжено до 30 вересня 2025 року. При цьому з дати виїзду з Польщі воно буде анульоване і для повторного відвідування країни доведеться заново оформлювати документи.

З цієї причини рекомендується оформлювати статус «укр», щоб безперешкодно подорожувати Європою протягом місяця, за умови наявності біометричного паспорта та форми DIIA.pl. Остання – це посвідчення особи для українців у статусі біженця, який залишив Україну через повномасштабне вторгнення. Саме він дає право переміщатися країнами Шенгену, спираючись на такі юридичні підстави:

  • офіційне роз'яснення польської прикордонної служби, розміщеному на їхньому сайті;
  • повідомлення європейських прикордонних служб про те, що посвідчення DIIA.pl є одним з різновидів тимчасового посвідки на проживання, які мають визнавати всі країни ЄС, керуючись Додатком 22 Шенгенського прикордонного керівництва.

Прострочити безвіз, перебуваючи у Польщі, згідно з правилами Спецуставу, неможливо, оскільки його крайня дата затверджена на законодавчому рівні. Проблеми з легальним перебуванням можливі за умови перебування в іншій країні Шенгенської зони понад 30 днів. За цей час, згідно з польськими правилами, статус тимчасового захисту буде скасовано, що позначиться у посвідченні DIIA.pl. таким чином іноземець втратить посвідку на проживання і перейде в безвізовий режим, що триває 90 днів за вирахуванням уже витрачених днів. Перевищення терміну 90 днів ознаменується початком нелегального перебування за кордоном. Тому важливо за період безвізу, що залишився, легалізуватися в одній з європейських країн або відновити статус тимчасового захисту в Польщі, подавши повторне прохання.

Оскільки DIIA.pl, як і інші різновиди посвідки на проживання (карти побуту в Польщі по роботі, навчанню, підприємництву, відновленню сім'ї) є документами довгострокового перебування в країні, а безвіз – до короткострокового, то проживання у Польщі в статусі тимчасового захисту не впливає на тривалість доступного безвізу. Його тривалість обнулюється через кожні 90 днів, надаючи можливість знову подорожувати Європою протягом не більше 30 днів із поверненням до Польщі.


Олена Черненко

Олена Черненко

Олена є визнаним експертом в галузі автобусних перевезень. Завдяки глибокому розумінню галузі та багатому досвіду, Олена заслужила репутацію надійного партнера, працюючи як з великими перевізниками, так і з приватними компаніями. Її експертиза включає планування маршрутів, аналіз безпеки та ефективності транспортних рішень. У своєму блозі Олена пропонує професійні поради, аналізує поточні тенденції ринку та ділиться своїм досвідом, щоб допомогти читачам краще зрозуміти світ автобусних перевезень.

Пов'язані публікації