Поради
Як заощадити в подорожі
Щоб подорожувати країною, або поїхати за кордон, не потрібно мати пари мільярдів. Навіть студенти або середній клас зможе дозволити собі поїхати в Польщу чи Грецію, наприклад. Звісно, це не Сейшельські острови, але якщо ваша мета полежати на сонечку, скупатися і поїсти фастфуд, то яка різниця де цим займатися? А якщо ви хочете вивчати історію та культуру країни, то чим Польща чи Румунія нудніші за Італію?
Ідеї як подорожувати дешевше
Ми пояснимо вам як не кидати гроші на вітер, вирушаючи відпочивати. Для цього торкнемося всіх тем: починаючи від підготовки до дороги і закінчуючи безкоштовними екскурсіями. Ще є такі речі, на яких економити вже точно не можна, але про це після.
Дорога і підготовка до неї
Якщо вам потрібно вибратися до Варшави, то найекономнішим варіантом буде поїхати автобусом. Ні, сучасні автобуси далеких рейсів давно відійшли від радянської тематики. Зараз в автобусах є кондиціонери, вай-фай, розетки та туалет. Це вийде набагато дешевше, ніж пересуватися літаком або особистим транспортом. Порахуйте самі. Є, звісно, винятки, коли квиток на поїзд чи літак коштує дешевше за квиток на автобус, але якої тоді якості поїздки варто очікувати? Нікому невідомо.
Компанія HeyBus пропонує свої автобуси для економних і комфортних подорожей. Наприклад, з Києва до Варшави квиток у середньому коштуватиме 1490 грн., а з Києва до Любліна - 1190 грн. Але все також залежить від напрямку та кількості пасажирів. Таксі це швидко і комфортно, але якщо ви хочете зберегти гроші на відпочинок у пабі або квиток до театру, то варто подумати про тролейбус, автобус або пішу прогулянку.
Виберіть сервіси попутників або автостоп
Bla bla car (Бла Бла Кар) - поширений як в Україні, так і найближчому зарубіжжі. Буває так, що деякі люди просто бояться сідати в машину до незнайомців. І це абсолютно нормально. Якщо не хочете користуватися автостопом, знайдіть і скачайте будь-який сервіс попутників і загляньте на рейтинг водія. Так ви можете бути впевнені в безпеці.
Якщо ви ніяк не зможете вижити без особистого транспорту і орендуєте або їдете на своїй машині, то заздалегідь перегляньте всі паркування для автомобілів біля хостелів і готелів. При цьому бажано щоб вони були безкоштовними.
Перегляньте багаж
Якщо ви не збираєтеся переїжджати в Люблін, то ми з більшою ймовірністю впевнені, що вам не знадобиться гігантська валіза або саквояж. Невелика ручна поклажа і портфель це цілком достатньо для відпустки. Чому ми радимо використовувати мінімум вантажу? Спробуйте надіти на себе рюкзак і взяти в руки всі сумки і баули, пройтися з ними в автобус, проїхати кілька зупинок, а після повернутися додому пішки. До того ж, чим більше багажу і чим він об'ємніший - тим більше за нього доведеться платити.
Житло
Для початку потрібно вивчити доступні варіанти. Оцінювати краще за критеріями "ціна-якість-мой бюджет". Керуючись цим, ми маємо зрозуміти, що нам потрібно:
а) дах над головою;
б) базові потреби у вигляді води, світла, вай-фаю, туалету;
в) місце для сну та особистих речей;
г) своя кімната (опціонально).
Можна зареєструватися на Airbnb, вибрати відповідну вартість і забронювати житло заздалегідь. Якщо вам подобаються нові знайомства, то такий сервіс як Couchsurfing ідеальний варіант. Couchsurfing може бути навіть безкоштовним, оскільки на цьому сайті місцеві жителі пропонують туристам свої кімнати в обмін на спілкування. Звучить трохи дивно, але це працює. Головне почитати відгуки на ту чи іншу власницю/власника, щоб уникнути всякого екстриму.
Що можна подивитися: екскурсії, музеї
Є така річ як Free Walking Tour. Звісно, ніхто не забороняє вам користуватися послугами турфірм та їхніх екскурсоводів. Але, по-перше, це дорого, а по-друге, під час такої екскурсії ви бачите місто, робите пам'ятні фото й одразу ж про нього забуваєте, адже зазвичай турфірми цінують працівників, які вкладаються в розклад, а не намагаються вразити туристів і залишити їм пам'ять на все життя.
Free Walking Tour - це річ, яку можна знайти в інтернеті. Ви заздалегідь реєструєтеся, доходите до точки збору, знаходите гіда і насолоджуєтеся неспішною екскурсією. Плюси в тому, що це безкоштовно (але ніхто не буде проти, якщо ви як подяку дасте гіду "на чай"). Просто введіть у пошуковику "Free Walking Tour in (місто)", і знайдіть відповідний варіант.
У деяких музеях є години і дні, коли можна прийти безкоштовно, також можете заздалегідь подивитися в інтернеті знижки на цікаві заходи: акваріуми, парки, нічні клуби, центри науки, тощо. Що більше місто, то більша ймовірність знайти щось на свій смак - дешево або повністю безкоштовно.
Зв'язок та інтернет
Якщо вам потрібно зв'язатися з кимось, то краще використовувати безкоштовний вай-фай і месенджери, ніж брати SIM-карту з універсальним роумінгом. Будьте пильні і не "логіньтесь" на відкритих точках безкоштовного вай-фаю, хіба мало хто сидить поблизу. Деякі дані, такі як ваші логіни і паролі, можуть перейти в чужі руки. Логіньтися з безпечного місця.
А чим харчуватися?
Почнемо з аеропортів і вокзалів. Візьміть заздалегідь із собою перекус і пляшку води. Так ви не витратите половину своєї зарплати на бутерброд. Особливо це важливо, якщо вам доведеться довго чекати. Також розрахуйте скільки вам потрібно снеків під час самої поїздки. Бажано брати щось легке і компактне, щоб не розплескати вміст по сумці і не займати зайве місце. Також пам'ятайте про етикет - їжа не повинна пахнути на весь салон, навіть якщо вона пахне смачно.
Коли ви доберетеся до місця призначення, то рекомендуємо зняти квартиру з кухнею. Дорого? Як би не так. Та сама сума, яку ви витратите на винаймання кімнати з кухнею і закупівлю продуктів, піде на ресторан. Наприклад, що краще: витратити 30 євро на додатковий комфорт або 30 євро за одну вечерю? У деяких кафе діє система "Меню дня", де ви зможете оплатити 15 євро й узяти перше, друге і третє одразу. Також, якщо ви не любите зайвих розтрат і хочете економити до найдрібніших деталей - візьміть пляшку води, випийте, але не купуйте нову. Часто у великих містах є питні фонтанчики, наберіть води з нього. Якщо з нього пити не можна - на ньому буде намальований відповідний знак - перекреслений стаканчик.
Запитайте в місцевих, де вони люблять перекусити. Зазвичай за пару кварталів від вас є місця, куди туристам ліньки дістатися. Там є такі самі страви, тільки дешевші.
На чому економити не можна?
-
Якщо у вас є страховка, обирайте ту, яка покриває безліч екстрених ситуацій.
-
Вкрай не рекомендується купувати протерміновану їжу або приходити в надто віддалені й дешеві паби та кафе. Нікому не потрібно провести свою відпустку у відділенні місцевої поліклініки.
-
Якщо на вас чекає вибір між "дістатися до пункту А через нетрі, що мають підозрілий вигляд, вночі або замовити дороге таксі" - замовте таксі.
Ідеальної інструкції як заощадити на поїздці немає. Головне - дотримуватися золотої середини і постійно ставити собі запитання "А чи треба мені це? Чи можу я без цього обійтися?". Але й не впадати в крайнощі, бо відпустка, навіть економна, має принести позитивні емоції. Тільки планування і підготовка врятують вас від зайвих затрат.
Олена Черненко
Олена є визнаним експертом в галузі автобусних перевезень. Завдяки глибокому розумінню галузі та багатому досвіду, Олена заслужила репутацію надійного партнера, працюючи як з великими перевізниками, так і з приватними компаніями. Її експертиза включає планування маршрутів, аналіз безпеки та ефективності транспортних рішень. У своєму блозі Олена пропонує професійні поради, аналізує поточні тенденції ринку та ділиться своїм досвідом, щоб допомогти читачам краще зрозуміти світ автобусних перевезень.